مقالات

اورهال که به تعمیرات اساسی پالایشگاه ها و نیز دیگر تجهیزات و شبکه های صنعتی اتلاق می شود، از کلمه انگلیسی (overhaul) گرفته شده است که به معنای پیاده کردن و دوباره سوار کردن، سراسر بازدید کردن، پیاده سوار کردن و بازدید موتور است.
 
تعمیرات اساسی یا بازسازی، قبل از رسیدن دستگاه به یک حالت معین از شکست یا خرابی انجام می شود؛ این عملیات یک فعالیت قابل پیش‏بینی است و نقش پیشگیری از شکستگی، سوراخ شدن و حادثه و انفجار در تجهیزات پالایشگاهی را ایفا می‏کند.
 
در طول این عملیات، تعمیرات اساسی یا بازسازی، تعمیرات جزئی و نیز تمیز کردن کلیه تجهیزات و قطعات انجام می شود؛ فاصله زمانی بین دو عملیات اورهال یا تعمیرات اساسی در پالایشگاه ها بسته به کیفیت و کمیت سیستم های ایمنی و نیز سیستم های تشخیص عیوب بین ٣ تا ٥ سال تعیین می شود

 پالایشگاه نفت چیست؟

✅ پالایشگاه نفت یک واحد صنعتی است که در آن نفت خام به مواد مفیدتری مانند گاز مایع، نفت سفید، بنزین، گازوئیل، نفت کوره، آسفالت، قیر و دیگر فراورده‌های نفتی تبدیل می‌گردد. پالایشگاه‌های نفت به‌طور معمول واحدهای صنعتی بزرگ و پیچیده‌ای می‌باشند که در آن‌ها واحدهای مختلف توسط مسیرهای لوله‌کشی متعددی به هم پیوند داده شده‌اند.

پالایشگاه گاز چیست؟

✅ پالایشگاه گاز طبیعی مجموعه‌ای صنعتی متشکل از واحدهای فرآیندی، تاسیساتی، ذخیره‌سازی و ... است که گاز ترش و یا هیدروکربن های ناخالص دریافتی (از مخزن گاز طبیعی) را جهت مصارف گوناگون (خانگی، صنعتی و صادرات) تصفیه و پالایش می‌کند.